E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kommerzialis-éier-en kommerzialisieren (D)commercialiser (F)
Stammformen kommerzialis-éier-enkommerzialis-éier-tkommerzialis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkommerzialis-éier-en
dukommerzialis-éier-s
hien/si,hatt/etkommerzialis-éier-t
mirkommerzialis-éier-en
dirkommerzialis-éier-t
sikommerzialis-éier-en
Passé composé
echhukommerzialis-éier-t
duhueskommerzialis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkommerzialis-éier-t
mirhukommerzialis-éier-t
dirhuttkommerzialis-éier-t
sihukommerzialis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkommerzialis-éier-t
duhaskommerzialis-éier-t
hien/si,hatt/ethatkommerzialis-éier-t
mirhatekommerzialis-éier-t
dirhatkommerzialis-éier-t
sihatekommerzialis-éier-t
Futur I
echwäert kommerzialis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kommerzialis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkommerzialis-éier-en
dugéifskommerzialis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkommerzialis-éier-en
mirgéifekommerzialis-éier-en
dirgéiftkommerzialis-éier-en
sigéifekommerzialis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkommerzialis-éier-t
duhässkommerzialis-éier-t
hien/si,hatt/ethättkommerzialis-éier-t
mirhättekommerzialis-éier-t
dirhättkommerzialis-éier-t
sihättekommerzialis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkommerzialis-éier!
Plurielkommerzialis-éier-t!
kommerzialis-éier-t
kommerzialis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles