E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kompenséieren kompensieren (D)compenser (F)
Stammformen kompenséierenkompenséiertkompenséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkompenséieren
dukompenséiers
hien/si,hatt/etkompenséiert
mirkompenséieren
dirkompenséiert
sikompenséieren
Passé composé
echhukompenséiert
duhueskompenséiert
hien/si,hatt/ethuetkompenséiert
mirhukompenséiert
dirhuttkompenséiert
sihukompenséiert
Plus-que-parfait
echhatkompenséiert
duhaskompenséiert
hien/si,hatt/ethatkompenséiert
mirhatekompenséiert
dirhatkompenséiert
sihatekompenséiert
Futur I
echwäert kompenséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kompenséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkompenséieren
dugéifskompenséieren
hien/si,hatt/etgéifkompenséieren
mirgéifekompenséieren
dirgéiftkompenséieren
sigéifekompenséieren
Conditionnel Passé composé
echhättkompenséiert
duhässkompenséiert
hien/si,hatt/ethättkompenséiert
mirhättekompenséiert
dirhättkompenséiert
sihättekompenséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkompenséier!
Plurielkompenséiert!
kompenséiert
kompenséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles