E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kompens-éier-en kompensieren (D)compenser (F)
Stammformen kompens-éier-enkompens-éier-tkompens-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkompens-éier-en
dukompens-éier-s
hien/si,hatt/etkompens-éier-t
mirkompens-éier-en
dirkompens-éier-t
sikompens-éier-en
Passé composé
echhukompens-éier-t
duhueskompens-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkompens-éier-t
mirhukompens-éier-t
dirhuttkompens-éier-t
sihukompens-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkompens-éier-t
duhaskompens-éier-t
hien/si,hatt/ethatkompens-éier-t
mirhatekompens-éier-t
dirhatkompens-éier-t
sihatekompens-éier-t
Futur I
echwäert kompens-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kompens-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkompens-éier-en
dugéifskompens-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkompens-éier-en
mirgéifekompens-éier-en
dirgéiftkompens-éier-en
sigéifekompens-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkompens-éier-t
duhässkompens-éier-t
hien/si,hatt/ethättkompens-éier-t
mirhättekompens-éier-t
dirhättkompens-éier-t
sihättekompens-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkompens-éier!
Plurielkompens-éier-t!
kompens-éier-t
kompens-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles