E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

komplex-éier-en hemmen (D)complexer (F)
Stammformen komplex-éier-enkomplex-éier-tkomplex-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkomplex-éier-en
dukomplex-éier-s
hien/si,hatt/etkomplex-éier-t
mirkomplex-éier-en
dirkomplex-éier-t
sikomplex-éier-en
Passé composé
echhukomplex-éier-t
duhueskomplex-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkomplex-éier-t
mirhukomplex-éier-t
dirhuttkomplex-éier-t
sihukomplex-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkomplex-éier-t
duhaskomplex-éier-t
hien/si,hatt/ethatkomplex-éier-t
mirhatekomplex-éier-t
dirhatkomplex-éier-t
sihatekomplex-éier-t
Futur I
echwäert komplex-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert komplex-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkomplex-éier-en
dugéifskomplex-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkomplex-éier-en
mirgéifekomplex-éier-en
dirgéiftkomplex-éier-en
sigéifekomplex-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkomplex-éier-t
duhässkomplex-éier-t
hien/si,hatt/ethättkomplex-éier-t
mirhättekomplex-éier-t
dirhättkomplex-éier-t
sihättekomplex-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkomplex-éier!
Plurielkomplex-éier-t!
komplex-éier-t
komplex-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles