E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erakomplimentéieren hineinkomplimentieren (D)
Stammformen erakomplimentéierenkomplimentéiert eranerakomplimentéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkomplimentéieren eran
dukomplimentéiers eran
hien/si,hatt/etkomplimentéiert eran
mirkomplimentéieren eran
dirkomplimentéiert eran
sikomplimentéieren eran
Passé composé
echhunnerakomplimentéiert
duhueserakomplimentéiert
hien/si,hatt/ethueterakomplimentéiert
mirhunnerakomplimentéiert
dirhutterakomplimentéiert
sihunnerakomplimentéiert
Plus-que-parfait
echhaterakomplimentéiert
duhaserakomplimentéiert
hien/si,hatt/ethaterakomplimentéiert
mirhatenerakomplimentéiert
dirhaterakomplimentéiert
sihatenerakomplimentéiert
Futur I
echwäert erakomplimentéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erakomplimentéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferakomplimentéieren
dugéifserakomplimentéieren
hien/si,hatt/etgéiferakomplimentéieren
mirgéifenerakomplimentéieren
dirgéifterakomplimentéieren
sigéifenerakomplimentéieren
Conditionnel Passé composé
echhätterakomplimentéiert
duhässerakomplimentéiert
hien/si,hatt/ethätterakomplimentéiert
mirhättenerakomplimentéiert
dirhätterakomplimentéiert
sihättenerakomplimentéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkomplimentéier eran!
Plurielkomplimentéiert eran!
erakomplimentéiert
erakomplimentéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erauskomplimentéieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles