E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

komprim-éier-en komprimieren (D)comprimer (F)
Stammformen komprim-éier-enkomprim-éier-tkomprim-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkomprim-éier-en
dukomprim-éier-s
hien/si,hatt/etkomprim-éier-t
mirkomprim-éier-en
dirkomprim-éier-t
sikomprim-éier-en
Passé composé
echhukomprim-éier-t
duhueskomprim-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkomprim-éier-t
mirhukomprim-éier-t
dirhuttkomprim-éier-t
sihukomprim-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkomprim-éier-t
duhaskomprim-éier-t
hien/si,hatt/ethatkomprim-éier-t
mirhatekomprim-éier-t
dirhatkomprim-éier-t
sihatekomprim-éier-t
Futur I
echwäert komprim-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert komprim-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkomprim-éier-en
dugéifskomprim-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkomprim-éier-en
mirgéifekomprim-éier-en
dirgéiftkomprim-éier-en
sigéifekomprim-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkomprim-éier-t
duhässkomprim-éier-t
hien/si,hatt/ethättkomprim-éier-t
mirhättekomprim-éier-t
dirhättkomprim-éier-t
sihättekomprim-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkomprim-éier!
Plurielkomprim-éier-t!
komprim-éier-t
komprim-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles