E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kompromitt-éier-en kompromittieren, gefährden (D)compromettre (F)
Stammformen kompromitt-éier-enkompromitt-éier-tkompromitt-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkompromitt-éier-en
dukompromitt-éier-s
hien/si,hatt/etkompromitt-éier-t
mirkompromitt-éier-en
dirkompromitt-éier-t
sikompromitt-éier-en
Passé composé
echhukompromitt-éier-t
duhueskompromitt-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkompromitt-éier-t
mirhukompromitt-éier-t
dirhuttkompromitt-éier-t
sihukompromitt-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkompromitt-éier-t
duhaskompromitt-éier-t
hien/si,hatt/ethatkompromitt-éier-t
mirhatekompromitt-éier-t
dirhatkompromitt-éier-t
sihatekompromitt-éier-t
Futur I
echwäert kompromitt-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kompromitt-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkompromitt-éier-en
dugéifskompromitt-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkompromitt-éier-en
mirgéifekompromitt-éier-en
dirgéiftkompromitt-éier-en
sigéifekompromitt-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkompromitt-éier-t
duhässkompromitt-éier-t
hien/si,hatt/ethättkompromitt-éier-t
mirhättekompromitt-éier-t
dirhättkompromitt-éier-t
sihättekompromitt-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkompromitt-éier!
Plurielkompromitt-éier-t!
kompromitt-éier-t
kompromitt-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
Variante: kompromettéieren?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles