E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

konferéieren konferieren (D)conférer (F)
Stammformen konferéierenkonferéiertkonferéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkonferéieren
dukonferéiers
hien/si,hatt/etkonferéiert
mirkonferéieren
dirkonferéiert
sikonferéieren
Passé composé
echhukonferéiert
duhueskonferéiert
hien/si,hatt/ethuetkonferéiert
mirhukonferéiert
dirhuttkonferéiert
sihukonferéiert
Plus-que-parfait
echhatkonferéiert
duhaskonferéiert
hien/si,hatt/ethatkonferéiert
mirhatekonferéiert
dirhatkonferéiert
sihatekonferéiert
Futur I
echwäert konferéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konferéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkonferéieren
dugéifskonferéieren
hien/si,hatt/etgéifkonferéieren
mirgéifekonferéieren
dirgéiftkonferéieren
sigéifekonferéieren
Conditionnel Passé composé
echhättkonferéiert
duhässkonferéiert
hien/si,hatt/ethättkonferéiert
mirhättekonferéiert
dirhättkonferéiert
sihättekonferéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkonferéier!
Plurielkonferéiert!
konferéiert
konferéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles