E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

konfer-éier-en konferieren (D)conférer (F)
Stammformen konfer-éier-enkonfer-éier-tkonfer-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkonfer-éier-en
dukonfer-éier-s
hien/si,hatt/etkonfer-éier-t
mirkonfer-éier-en
dirkonfer-éier-t
sikonfer-éier-en
Passé composé
echhukonfer-éier-t
duhueskonfer-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkonfer-éier-t
mirhukonfer-éier-t
dirhuttkonfer-éier-t
sihukonfer-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkonfer-éier-t
duhaskonfer-éier-t
hien/si,hatt/ethatkonfer-éier-t
mirhatekonfer-éier-t
dirhatkonfer-éier-t
sihatekonfer-éier-t
Futur I
echwäert konfer-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konfer-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkonfer-éier-en
dugéifskonfer-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkonfer-éier-en
mirgéifekonfer-éier-en
dirgéiftkonfer-éier-en
sigéifekonfer-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkonfer-éier-t
duhässkonfer-éier-t
hien/si,hatt/ethättkonfer-éier-t
mirhättekonfer-éier-t
dirhättkonfer-éier-t
sihättekonfer-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkonfer-éier!
Plurielkonfer-éier-t!
konfer-éier-t
konfer-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles