E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bëtzen verschwenden (D) – gâcher, gaspiller (F) – to disspate (E)
Stammformen bëtzenbëtztgebëtzt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbëtzen
dubëtz
hien/si,hatt/etbëtzt
mirbëtzen
dirbëtzt
sibëtzen
Passé composé
echhugebëtzt
duhuesgebëtzt
hien/si,hatt/ethuetgebëtzt
mirhugebëtzt
dirhuttgebëtzt
sihugebëtzt
Plus-que-parfait
echhatgebëtzt
duhasgebëtzt
hien/si,hatt/ethatgebëtzt
mirhategebëtzt
dirhatgebëtzt
sihategebëtzt
Futur I
echwäert bëtzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebëtzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbëtzen
dugéifsbëtzen
hien/si,hatt/etgéifbëtzen
mirgéifebëtzen
dirgéiftbëtzen
sigéifebëtzen
Conditionnel Passé composé
echhättgebëtzt
duhässgebëtzt
hien/si,hatt/ethättgebëtzt
mirhättegebëtzt
dirhättgebëtzt
sihättegebëtzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbëtz!
Plurielbëtzt!
gebëtzt
bëtzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verbëtzen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles