E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

btzen verschwenden (D)gcher, gaspiller (F)to disspate (E)
Stammformen btzenbtztgebtzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbtzen
dubtz
hien/si,hatt/etbtzt
mirbtzen
dirbtzt
sibtzen
Pass compos
echhugebtzt
duhuesgebtzt
hien/si,hatt/ethuetgebtzt
mirhugebtzt
dirhuttgebtzt
sihugebtzt
Plus-que-parfait
echhatgebtzt
duhasgebtzt
hien/si,hatt/ethatgebtzt
mirhategebtzt
dirhatgebtzt
sihategebtzt
Futur I
echwäert btzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebtzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbtzen
dugéifsbtzen
hien/si,hatt/etgéifbtzen
mirgéifebtzen
dirgéiftbtzen
sigéifebtzen
Conditionnel Pass compos
echhttgebtzt
duhssgebtzt
hien/si,hatt/ethttgebtzt
mirhättegebtzt
dirhttgebtzt
sihättegebtzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbtz!
Plurielbtzt!
gebtzt
btzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verbtzen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles