E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

konfirméieren konfirmieren (D)confirmer (F)
Stammformen konfirméierenkonfirméiertkonfirméiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkonfirméieren
dukonfirméiers
hien/si,hatt/etkonfirméiert
mirkonfirméieren
dirkonfirméiert
sikonfirméieren
Passé composé
echhukonfirméiert
duhueskonfirméiert
hien/si,hatt/ethuetkonfirméiert
mirhukonfirméiert
dirhuttkonfirméiert
sihukonfirméiert
Plus-que-parfait
echhatkonfirméiert
duhaskonfirméiert
hien/si,hatt/ethatkonfirméiert
mirhatekonfirméiert
dirhatkonfirméiert
sihatekonfirméiert
Futur I
echwäert konfirméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konfirméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkonfirméieren
dugéifskonfirméieren
hien/si,hatt/etgéifkonfirméieren
mirgéifekonfirméieren
dirgéiftkonfirméieren
sigéifekonfirméieren
Conditionnel Passé composé
echhättkonfirméiert
duhässkonfirméiert
hien/si,hatt/ethättkonfirméiert
mirhättekonfirméiert
dirhättkonfirméiert
sihättekonfirméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkonfirméier!
Plurielkonfirméiert!
konfirméiert
konfirméieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles