E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

konfirm-éier-en konfirmieren (D)confirmer (F)
Stammformen konfirm-éier-enkonfirm-éier-tkonfirm-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkonfirm-éier-en
dukonfirm-éier-s
hien/si,hatt/etkonfirm-éier-t
mirkonfirm-éier-en
dirkonfirm-éier-t
sikonfirm-éier-en
Passé composé
echhukonfirm-éier-t
duhueskonfirm-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkonfirm-éier-t
mirhukonfirm-éier-t
dirhuttkonfirm-éier-t
sihukonfirm-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkonfirm-éier-t
duhaskonfirm-éier-t
hien/si,hatt/ethatkonfirm-éier-t
mirhatekonfirm-éier-t
dirhatkonfirm-éier-t
sihatekonfirm-éier-t
Futur I
echwäert konfirm-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konfirm-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkonfirm-éier-en
dugéifskonfirm-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkonfirm-éier-en
mirgéifekonfirm-éier-en
dirgéiftkonfirm-éier-en
sigéifekonfirm-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkonfirm-éier-t
duhässkonfirm-éier-t
hien/si,hatt/ethättkonfirm-éier-t
mirhättekonfirm-éier-t
dirhättkonfirm-éier-t
sihättekonfirm-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkonfirm-éier!
Plurielkonfirm-éier-t!
konfirm-éier-t
konfirm-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles