E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

konfisk-éier-en beschlagnahmen (D)confisquer (F)
Stammformen konfisk-éier-enkonfisk-éier-tkonfisk-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkonfisk-éier-en
dukonfisk-éier-s
hien/si,hatt/etkonfisk-éier-t
mirkonfisk-éier-en
dirkonfisk-éier-t
sikonfisk-éier-en
Passé composé
echhukonfisk-éier-t
duhueskonfisk-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkonfisk-éier-t
mirhukonfisk-éier-t
dirhuttkonfisk-éier-t
sihukonfisk-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkonfisk-éier-t
duhaskonfisk-éier-t
hien/si,hatt/ethatkonfisk-éier-t
mirhatekonfisk-éier-t
dirhatkonfisk-éier-t
sihatekonfisk-éier-t
Futur I
echwäert konfisk-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konfisk-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkonfisk-éier-en
dugéifskonfisk-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkonfisk-éier-en
mirgéifekonfisk-éier-en
dirgéiftkonfisk-éier-en
sigéifekonfisk-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkonfisk-éier-t
duhässkonfisk-éier-t
hien/si,hatt/ethättkonfisk-éier-t
mirhättekonfisk-éier-t
dirhättkonfisk-éier-t
sihättekonfisk-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkonfisk-éier!
Plurielkonfisk-éier-t!
konfisk-éier-t
konfisk-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles