E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

konform-éier-en konformieren (D)confirmer (F)
Stammformen konform-éier-enkonform-éier-tkonform-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkonform-éier-en
dukonform-éier-s
hien/si,hatt/etkonform-éier-t
mirkonform-éier-en
dirkonform-éier-t
sikonform-éier-en
Passé composé
echhukonform-éier-t
duhueskonform-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkonform-éier-t
mirhukonform-éier-t
dirhuttkonform-éier-t
sihukonform-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkonform-éier-t
duhaskonform-éier-t
hien/si,hatt/ethatkonform-éier-t
mirhatekonform-éier-t
dirhatkonform-éier-t
sihatekonform-éier-t
Futur I
echwäert konform-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konform-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkonform-éier-en
dugéifskonform-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkonform-éier-en
mirgéifekonform-éier-en
dirgéiftkonform-éier-en
sigéifekonform-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkonform-éier-t
duhässkonform-éier-t
hien/si,hatt/ethättkonform-éier-t
mirhättekonform-éier-t
dirhättkonform-éier-t
sihättekonform-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkonform-éier!
Plurielkonform-éier-t!
konform-éier-t
konform-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles