E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

konjugéieren konjugieren (D)conjuguer (F)
Stammformen konjugéierenkonjugéiertkonjugéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkonjugéieren
dukonjugéiers
hien/si,hatt/etkonjugéiert
mirkonjugéieren
dirkonjugéiert
sikonjugéieren
Passé composé
echhukonjugéiert
duhueskonjugéiert
hien/si,hatt/ethuetkonjugéiert
mirhukonjugéiert
dirhuttkonjugéiert
sihukonjugéiert
Plus-que-parfait
echhatkonjugéiert
duhaskonjugéiert
hien/si,hatt/ethatkonjugéiert
mirhatekonjugéiert
dirhatkonjugéiert
sihatekonjugéiert
Futur I
echwäert konjugéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konjugéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkonjugéieren
dugéifskonjugéieren
hien/si,hatt/etgéifkonjugéieren
mirgéifekonjugéieren
dirgéiftkonjugéieren
sigéifekonjugéieren
Conditionnel Passé composé
echhättkonjugéiert
duhässkonjugéiert
hien/si,hatt/ethättkonjugéiert
mirhättekonjugéiert
dirhättkonjugéiert
sihättekonjugéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkonjugéier!
Plurielkonjugéiert!
konjugéiert
konjugéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles