E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

konjug-éier-en konjugieren (D)conjuguer (F)
Stammformen konjug-éier-enkonjug-éier-tkonjug-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkonjug-éier-en
dukonjug-éier-s
hien/si,hatt/etkonjug-éier-t
mirkonjug-éier-en
dirkonjug-éier-t
sikonjug-éier-en
Passé composé
echhukonjug-éier-t
duhueskonjug-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkonjug-éier-t
mirhukonjug-éier-t
dirhuttkonjug-éier-t
sihukonjug-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkonjug-éier-t
duhaskonjug-éier-t
hien/si,hatt/ethatkonjug-éier-t
mirhatekonjug-éier-t
dirhatkonjug-éier-t
sihatekonjug-éier-t
Futur I
echwäert konjug-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konjug-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkonjug-éier-en
dugéifskonjug-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkonjug-éier-en
mirgéifekonjug-éier-en
dirgéiftkonjug-éier-en
sigéifekonjug-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkonjug-éier-t
duhässkonjug-éier-t
hien/si,hatt/ethättkonjug-éier-t
mirhättekonjug-éier-t
dirhättkonjug-éier-t
sihättekonjug-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkonjug-éier!
Plurielkonjug-éier-t!
konjug-éier-t
konjug-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles