E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

konkelen stark und gern trinken (D)
Stammformen konkelenkonkeltgekonkelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkonkelen
dukonkels
hien/si,hatt/etkonkelt
mirkonkelen
dirkonkelt
sikonkelen
Pass compos
echhugekonkelt
duhuesgekonkelt
hien/si,hatt/ethuetgekonkelt
mirhugekonkelt
dirhuttgekonkelt
sihugekonkelt
Plus-que-parfait
echhatgekonkelt
duhasgekonkelt
hien/si,hatt/ethatgekonkelt
mirhategekonkelt
dirhatgekonkelt
sihategekonkelt
Futur I
echwäert konkelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekonkelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkonkelen
dugéifskonkelen
hien/si,hatt/etgéifkonkelen
mirgéifekonkelen
dirgéiftkonkelen
sigéifekonkelen
Conditionnel Pass compos
echhttgekonkelt
duhssgekonkelt
hien/si,hatt/ethttgekonkelt
mirhättegekonkelt
dirhttgekonkelt
sihättegekonkelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkonkel!
Plurielkonkelt!
gekonkelt
konkelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles