E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

konkretis-éier-en konkretisieren (D)concrétiser (F)
Stammformen konkretis-éier-enkonkretis-éier-tkonkretis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkonkretis-éier-en
dukonkretis-éier-s
hien/si,hatt/etkonkretis-éier-t
mirkonkretis-éier-en
dirkonkretis-éier-t
sikonkretis-éier-en
Passé composé
echhukonkretis-éier-t
duhueskonkretis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkonkretis-éier-t
mirhukonkretis-éier-t
dirhuttkonkretis-éier-t
sihukonkretis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkonkretis-éier-t
duhaskonkretis-éier-t
hien/si,hatt/ethatkonkretis-éier-t
mirhatekonkretis-éier-t
dirhatkonkretis-éier-t
sihatekonkretis-éier-t
Futur I
echwäert konkretis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konkretis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkonkretis-éier-en
dugéifskonkretis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkonkretis-éier-en
mirgéifekonkretis-éier-en
dirgéiftkonkretis-éier-en
sigéifekonkretis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkonkretis-éier-t
duhässkonkretis-éier-t
hien/si,hatt/ethättkonkretis-éier-t
mirhättekonkretis-éier-t
dirhättkonkretis-éier-t
sihättekonkretis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkonkretis-éier!
Plurielkonkretis-éier-t!
konkretis-éier-t
konkretis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles