E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

konkurr-éier-en konkurrieren (D)concurrencer (F)
Stammformen konkurr-éier-enkonkurr-éier-tkonkurr-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkonkurr-éier-en
dukonkurr-éier-s
hien/si,hatt/etkonkurr-éier-t
mirkonkurr-éier-en
dirkonkurr-éier-t
sikonkurr-éier-en
Passé composé
echhukonkurr-éier-t
duhueskonkurr-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkonkurr-éier-t
mirhukonkurr-éier-t
dirhuttkonkurr-éier-t
sihukonkurr-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkonkurr-éier-t
duhaskonkurr-éier-t
hien/si,hatt/ethatkonkurr-éier-t
mirhatekonkurr-éier-t
dirhatkonkurr-éier-t
sihatekonkurr-éier-t
Futur I
echwäert konkurr-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konkurr-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkonkurr-éier-en
dugéifskonkurr-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkonkurr-éier-en
mirgéifekonkurr-éier-en
dirgéiftkonkurr-éier-en
sigéifekonkurr-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkonkurr-éier-t
duhässkonkurr-éier-t
hien/si,hatt/ethättkonkurr-éier-t
mirhättekonkurr-éier-t
dirhättkonkurr-éier-t
sihättekonkurr-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkonkurr-éier!
Plurielkonkurr-éier-t!
konkurr-éier-t
konkurr-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles