E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

konsekr-éier-en zuwenden (D)consacrer (F)
Stammformen konsekr-éier-enkonsekr-éier-tkonsekr-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkonsekr-éier-en
dukonsekr-éier-s
hien/si,hatt/etkonsekr-éier-t
mirkonsekr-éier-en
dirkonsekr-éier-t
sikonsekr-éier-en
Passé composé
echhukonsekr-éier-t
duhueskonsekr-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkonsekr-éier-t
mirhukonsekr-éier-t
dirhuttkonsekr-éier-t
sihukonsekr-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkonsekr-éier-t
duhaskonsekr-éier-t
hien/si,hatt/ethatkonsekr-éier-t
mirhatekonsekr-éier-t
dirhatkonsekr-éier-t
sihatekonsekr-éier-t
Futur I
echwäert konsekr-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konsekr-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkonsekr-éier-en
dugéifskonsekr-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkonsekr-éier-en
mirgéifekonsekr-éier-en
dirgéiftkonsekr-éier-en
sigéifekonsekr-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkonsekr-éier-t
duhässkonsekr-éier-t
hien/si,hatt/ethättkonsekr-éier-t
mirhättekonsekr-éier-t
dirhättkonsekr-éier-t
sihättekonsekr-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkonsekr-éier!
Plurielkonsekr-éier-t!
konsekr-éier-t
konsekr-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles