E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verbėtzelen verschwenden (D)gācher, gaspiller (F)to disspate (E)
Stammformen verbėtzelenverbėtzeltverbėtzelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante verbėtzen
Indikativ Aktiv
Présent
echverbėtzelen
duverbėtzels
hien/si,hatt/etverbėtzelt
mirverbėtzelen
dirverbėtzelt
siverbėtzelen
Passé composé
echhuverbėtzelt
duhuesverbėtzelt
hien/si,hatt/ethuetverbėtzelt
mirhuverbėtzelt
dirhuttverbėtzelt
sihuverbėtzelt
Plus-que-parfait
echhatverbėtzelt
duhasverbėtzelt
hien/si,hatt/ethatverbėtzelt
mirhateverbėtzelt
dirhatverbėtzelt
sihateverbėtzelt
Futur I
echwäert verbėtzelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verbėtzelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverbėtzelen
dugéifsverbėtzelen
hien/si,hatt/etgéifverbėtzelen
mirgéifeverbėtzelen
dirgéiftverbėtzelen
sigéifeverbėtzelen
Conditionnel Passé composé
echhättverbėtzelt
duhässverbėtzelt
hien/si,hatt/ethättverbėtzelt
mirhätteverbėtzelt
dirhättverbėtzelt
sihätteverbėtzelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverbėtzel!
Plurielverbėtzelt!
verbėtzelt
verbėtzelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles