E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

konstitu-éier-en konstituieren (D)constituer (F)
Stammformen konstitu-éier-enkonstitu-éier-tkonstitu-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkonstitu-éier-en
dukonstitu-éier-s
hien/si,hatt/etkonstitu-éier-t
mirkonstitu-éier-en
dirkonstitu-éier-t
sikonstitu-éier-en
Passé composé
echhukonstitu-éier-t
duhueskonstitu-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkonstitu-éier-t
mirhukonstitu-éier-t
dirhuttkonstitu-éier-t
sihukonstitu-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkonstitu-éier-t
duhaskonstitu-éier-t
hien/si,hatt/ethatkonstitu-éier-t
mirhatekonstitu-éier-t
dirhatkonstitu-éier-t
sihatekonstitu-éier-t
Futur I
echwäert konstitu-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konstitu-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkonstitu-éier-en
dugéifskonstitu-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkonstitu-éier-en
mirgéifekonstitu-éier-en
dirgéiftkonstitu-éier-en
sigéifekonstitu-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkonstitu-éier-t
duhässkonstitu-éier-t
hien/si,hatt/ethättkonstitu-éier-t
mirhättekonstitu-éier-t
dirhättkonstitu-éier-t
sihättekonstitu-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkonstitu-éier!
Plurielkonstitu-éier-t!
konstitu-éier-t
konstitu-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles