E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kontersign-éier-en gegenzeichnen (D)contresigner (F)
Stammformen kontersign-éier-enkontersign-éier-tkontersign-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (konter-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkontersign-éier-en
dukontersign-éier-s
hien/si,hatt/etkontersign-éier-t
mirkontersign-éier-en
dirkontersign-éier-t
sikontersign-éier-en
Passé composé
echhukontersign-éier-t
duhueskontersign-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkontersign-éier-t
mirhukontersign-éier-t
dirhuttkontersign-éier-t
sihukontersign-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkontersign-éier-t
duhaskontersign-éier-t
hien/si,hatt/ethatkontersign-éier-t
mirhatekontersign-éier-t
dirhatkontersign-éier-t
sihatekontersign-éier-t
Futur I
echwäert kontersign-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kontersign-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkontersign-éier-en
dugéifskontersign-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkontersign-éier-en
mirgéifekontersign-éier-en
dirgéiftkontersign-éier-en
sigéifekontersign-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkontersign-éier-t
duhässkontersign-éier-t
hien/si,hatt/ethättkontersign-éier-t
mirhättekontersign-éier-t
dirhättkontersign-éier-t
sihättekontersign-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkontersign-éier!
Plurielkontersign-éier-t!
kontersign-éier-t
kontersign-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
design-éier-enresign-éier-ensign-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles