E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kontrar-éier-en kontrarieren (D) – contrarer (F)
Stammformen kontrar-éier-enkontrar-éier-tkontrar-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkontrar-éier-en
dukontrar-éier-s
hien/si,hatt/etkontrar-éier-t
mirkontrar-éier-en
dirkontrar-éier-t
sikontrar-éier-en
Passé composé
echhukontrar-éier-t
duhueskontrar-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkontrar-éier-t
mirhukontrar-éier-t
dirhuttkontrar-éier-t
sihukontrar-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkontrar-éier-t
duhaskontrar-éier-t
hien/si,hatt/ethatkontrar-éier-t
mirhatekontrar-éier-t
dirhatkontrar-éier-t
sihatekontrar-éier-t
Futur I
echwäert kontrar-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kontrar-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkontrar-éier-en
dugéifskontrar-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkontrar-éier-en
mirgéifekontrar-éier-en
dirgéiftkontrar-éier-en
sigéifekontrar-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkontrar-éier-t
duhässkontrar-éier-t
hien/si,hatt/ethättkontrar-éier-t
mirhättekontrar-éier-t
dirhättkontrar-éier-t
sihättekontrar-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkontrar-éier!
Plurielkontrar-éier-t!
kontrar-éier-t
kontrar-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles