E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erbidden erbieten (D)offre (F)
Stammformen erbiddenerbitterbueden
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerbidden
duerbitts
hien/si,hatt/eterbitt
mirerbidden
direrbitt
sierbidden
Pass compos
echhunnerbueden
duhueserbueden
hien/si,hatt/ethueterbueden
mirhunnerbueden
dirhutterbueden
sihunnerbueden
Plus-que-parfait
echhaterbueden
duhaserbueden
hien/si,hatt/ethaterbueden
mirhatenerbueden
dirhaterbueden
sihatenerbueden
Futur I
echwäert erbidden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erbueden hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferbidden
dugéifserbidden
hien/si,hatt/etgéiferbidden
mirgéifenerbidden
dirgéifterbidden
sigéifenerbidden
Conditionnel Pass compos
echhtterbueden
duhsserbueden
hien/si,hatt/ethtterbueden
mirhttenerbueden
dirhtterbueden
sihttenerbueden
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererbitt!
Plurielerbitt!
erbueden
erbidden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
biddeniwwerbiddenopbiddenubiddenverbidden
Remarquen (intern)
fr: bersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles