E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erbidd-en erbieten (D)offre (F)
Stammformen erbidd-enerbit-terbued-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerbidd-en
duerbitt-s
hien/si,hatt/eterbit-t
mirerbidd-en
direrbit-t
sierbidd-en
Pass compos
echhunnerbued-en
duhueserbued-en
hien/si,hatt/ethueterbued-en
mirhunnerbued-en
dirhutterbued-en
sihunnerbued-en
Plus-que-parfait
echhaterbued-en
duhaserbued-en
hien/si,hatt/ethaterbued-en
mirhatenerbued-en
dirhaterbued-en
sihatenerbued-en
Futur I
echwäert erbidd-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erbued-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferbidd-en
dugéifserbidd-en
hien/si,hatt/etgéiferbidd-en
mirgéifenerbidd-en
dirgéifterbidd-en
sigéifenerbidd-en
Conditionnel Pass compos
echhtterbued-en
duhsserbued-en
hien/si,hatt/ethtterbued-en
mirhttenerbued-en
dirhtterbued-en
sihttenerbued-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererbitt!
Plurielerbit-t!
erbued-en
erbidd-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bidd-eniwwerbidd-enopbidd-enubidd-enverbidd-en
Remarquen (intern)
fr: bersetzung
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles