E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

konvenéieren abmachen, verabreden (D)convenir (F)
Stammformen konvenéierenkonvenéiertkonvenéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkonvenéieren
dukonvenéiers
hien/si,hatt/etkonvenéiert
mirkonvenéieren
dirkonvenéiert
sikonvenéieren
Passé composé
echhukonvenéiert
duhueskonvenéiert
hien/si,hatt/ethuetkonvenéiert
mirhukonvenéiert
dirhuttkonvenéiert
sihukonvenéiert
Plus-que-parfait
echhatkonvenéiert
duhaskonvenéiert
hien/si,hatt/ethatkonvenéiert
mirhatekonvenéiert
dirhatkonvenéiert
sihatekonvenéiert
Futur I
echwäert konvenéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konvenéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkonvenéieren
dugéifskonvenéieren
hien/si,hatt/etgéifkonvenéieren
mirgéifekonvenéieren
dirgéiftkonvenéieren
sigéifekonvenéieren
Conditionnel Passé composé
echhättkonvenéiert
duhässkonvenéiert
hien/si,hatt/ethättkonvenéiert
mirhättekonvenéiert
dirhättkonvenéiert
sihättekonvenéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkonvenéier!
Plurielkonvenéiert!
konvenéiert
konvenéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles