E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

konven-éier-en abmachen, verabreden (D)convenir (F)
Stammformen konven-éier-enkonven-éier-tkonven-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkonven-éier-en
dukonven-éier-s
hien/si,hatt/etkonven-éier-t
mirkonven-éier-en
dirkonven-éier-t
sikonven-éier-en
Passé composé
echhukonven-éier-t
duhueskonven-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkonven-éier-t
mirhukonven-éier-t
dirhuttkonven-éier-t
sihukonven-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkonven-éier-t
duhaskonven-éier-t
hien/si,hatt/ethatkonven-éier-t
mirhatekonven-éier-t
dirhatkonven-éier-t
sihatekonven-éier-t
Futur I
echwäert konven-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konven-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkonven-éier-en
dugéifskonven-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkonven-éier-en
mirgéifekonven-éier-en
dirgéiftkonven-éier-en
sigéifekonven-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkonven-éier-t
duhässkonven-éier-t
hien/si,hatt/ethättkonven-éier-t
mirhättekonven-éier-t
dirhättkonven-éier-t
sihättekonven-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkonven-éier!
Plurielkonven-éier-t!
konven-éier-t
konven-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles