E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

konvergéieren konvergieren (D)converger (F)
Stammformen konvergéierenkonvergéiertkonvergéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkonvergéieren
dukonvergéiers
hien/si,hatt/etkonvergéiert
mirkonvergéieren
dirkonvergéiert
sikonvergéieren
Passé composé
echhukonvergéiert
duhueskonvergéiert
hien/si,hatt/ethuetkonvergéiert
mirhukonvergéiert
dirhuttkonvergéiert
sihukonvergéiert
Plus-que-parfait
echhatkonvergéiert
duhaskonvergéiert
hien/si,hatt/ethatkonvergéiert
mirhatekonvergéiert
dirhatkonvergéiert
sihatekonvergéiert
Futur I
echwäert konvergéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konvergéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkonvergéieren
dugéifskonvergéieren
hien/si,hatt/etgéifkonvergéieren
mirgéifekonvergéieren
dirgéiftkonvergéieren
sigéifekonvergéieren
Conditionnel Passé composé
echhättkonvergéiert
duhässkonvergéiert
hien/si,hatt/ethättkonvergéiert
mirhättekonvergéiert
dirhättkonvergéiert
sihättekonvergéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkonvergéier!
Plurielkonvergéiert!
konvergéiert
konvergéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles