E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

konvertéieren konvertieren (D)converter (F)
Stammformen konvertéierenkonvertéiertkonvertéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkonvertéieren
dukonvertéiers
hien/si,hatt/etkonvertéiert
mirkonvertéieren
dirkonvertéiert
sikonvertéieren
Passé composé
echhukonvertéiert
duhueskonvertéiert
hien/si,hatt/ethuetkonvertéiert
mirhukonvertéiert
dirhuttkonvertéiert
sihukonvertéiert
Plus-que-parfait
echhatkonvertéiert
duhaskonvertéiert
hien/si,hatt/ethatkonvertéiert
mirhatekonvertéiert
dirhatkonvertéiert
sihatekonvertéiert
Futur I
echwäert konvertéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konvertéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkonvertéieren
dugéifskonvertéieren
hien/si,hatt/etgéifkonvertéieren
mirgéifekonvertéieren
dirgéiftkonvertéieren
sigéifekonvertéieren
Conditionnel Passé composé
echhättkonvertéiert
duhässkonvertéiert
hien/si,hatt/ethättkonvertéiert
mirhättekonvertéiert
dirhättkonvertéiert
sihättekonvertéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkonvertéier!
Plurielkonvertéiert!
konvertéiert
konvertéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles