E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

konvert-éier-en konvertieren (D)converter (F)
Stammformen konvert-éier-enkonvert-éier-tkonvert-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkonvert-éier-en
dukonvert-éier-s
hien/si,hatt/etkonvert-éier-t
mirkonvert-éier-en
dirkonvert-éier-t
sikonvert-éier-en
Passé composé
echhukonvert-éier-t
duhueskonvert-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkonvert-éier-t
mirhukonvert-éier-t
dirhuttkonvert-éier-t
sihukonvert-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkonvert-éier-t
duhaskonvert-éier-t
hien/si,hatt/ethatkonvert-éier-t
mirhatekonvert-éier-t
dirhatkonvert-éier-t
sihatekonvert-éier-t
Futur I
echwäert konvert-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konvert-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkonvert-éier-en
dugéifskonvert-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkonvert-éier-en
mirgéifekonvert-éier-en
dirgéiftkonvert-éier-en
sigéifekonvert-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkonvert-éier-t
duhässkonvert-éier-t
hien/si,hatt/ethättkonvert-éier-t
mirhättekonvert-éier-t
dirhättkonvert-éier-t
sihättekonvert-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkonvert-éier!
Plurielkonvert-éier-t!
konvert-éier-t
konvert-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles