E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

konzentr-éier-en konzentrieren (D)concentrer (F)
Stammformen konzentr-éier-enkonzentr-éier-tkonzentr-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkonzentr-éier-en
dukonzentr-éier-s
hien/si,hatt/etkonzentr-éier-t
mirkonzentr-éier-en
dirkonzentr-éier-t
sikonzentr-éier-en
Passé composé
echhukonzentr-éier-t
duhueskonzentr-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkonzentr-éier-t
mirhukonzentr-éier-t
dirhuttkonzentr-éier-t
sihukonzentr-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkonzentr-éier-t
duhaskonzentr-éier-t
hien/si,hatt/ethatkonzentr-éier-t
mirhatekonzentr-éier-t
dirhatkonzentr-éier-t
sihatekonzentr-éier-t
Futur I
echwäert konzentr-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konzentr-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkonzentr-éier-en
dugéifskonzentr-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkonzentr-éier-en
mirgéifekonzentr-éier-en
dirgéiftkonzentr-éier-en
sigéifekonzentr-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkonzentr-éier-t
duhässkonzentr-éier-t
hien/si,hatt/ethättkonzentr-éier-t
mirhättekonzentr-éier-t
dirhättkonzentr-éier-t
sihättekonzentr-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkonzentr-éier!
Plurielkonzentr-éier-t!
konzentr-éier-t
konzentr-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles