E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

konzip-éier-en konzipieren (D)conciper (F)
Stammformen konzip-éier-enkonzip-éier-tkonzip-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkonzip-éier-en
dukonzip-éier-s
hien/si,hatt/etkonzip-éier-t
mirkonzip-éier-en
dirkonzip-éier-t
sikonzip-éier-en
Passé composé
echhukonzip-éier-t
duhueskonzip-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkonzip-éier-t
mirhukonzip-éier-t
dirhuttkonzip-éier-t
sihukonzip-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkonzip-éier-t
duhaskonzip-éier-t
hien/si,hatt/ethatkonzip-éier-t
mirhatekonzip-éier-t
dirhatkonzip-éier-t
sihatekonzip-éier-t
Futur I
echwäert konzip-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert konzip-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkonzip-éier-en
dugéifskonzip-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkonzip-éier-en
mirgéifekonzip-éier-en
dirgéiftkonzip-éier-en
sigéifekonzip-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkonzip-éier-t
duhässkonzip-éier-t
hien/si,hatt/ethättkonzip-éier-t
mirhättekonzip-éier-t
dirhättkonzip-éier-t
sihättekonzip-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkonzip-éier!
Plurielkonzip-éier-t!
konzip-éier-t
konzip-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles