E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kopul-éier-en kopulieren (D)copuler (F)
Stammformen kopul-éier-enkopul-éier-tkopul-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkopul-éier-en
dukopul-éier-s
hien/si,hatt/etkopul-éier-t
mirkopul-éier-en
dirkopul-éier-t
sikopul-éier-en
Passé composé
echhukopul-éier-t
duhueskopul-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkopul-éier-t
mirhukopul-éier-t
dirhuttkopul-éier-t
sihukopul-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkopul-éier-t
duhaskopul-éier-t
hien/si,hatt/ethatkopul-éier-t
mirhatekopul-éier-t
dirhatkopul-éier-t
sihatekopul-éier-t
Futur I
echwäert kopul-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kopul-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkopul-éier-en
dugéifskopul-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkopul-éier-en
mirgéifekopul-éier-en
dirgéiftkopul-éier-en
sigéifekopul-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkopul-éier-t
duhässkopul-éier-t
hien/si,hatt/ethättkopul-éier-t
mirhättekopul-éier-t
dirhättkopul-éier-t
sihättekopul-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkopul-éier!
Plurielkopul-éier-t!
kopul-éier-t
kopul-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles