E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

korrigéieren korrigieren (D)corriger (F)
Stammformen korrigéierenkorrigéiertkorrigéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkorrigéieren
dukorrigéiers
hien/si,hatt/etkorrigéiert
mirkorrigéieren
dirkorrigéiert
sikorrigéieren
Passé composé
echhukorrigéiert
duhueskorrigéiert
hien/si,hatt/ethuetkorrigéiert
mirhukorrigéiert
dirhuttkorrigéiert
sihukorrigéiert
Plus-que-parfait
echhatkorrigéiert
duhaskorrigéiert
hien/si,hatt/ethatkorrigéiert
mirhatekorrigéiert
dirhatkorrigéiert
sihatekorrigéiert
Futur I
echwäert korrigéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert korrigéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkorrigéieren
dugéifskorrigéieren
hien/si,hatt/etgéifkorrigéieren
mirgéifekorrigéieren
dirgéiftkorrigéieren
sigéifekorrigéieren
Conditionnel Passé composé
echhättkorrigéiert
duhässkorrigéiert
hien/si,hatt/ethättkorrigéiert
mirhättekorrigéiert
dirhättkorrigéiert
sihättekorrigéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkorrigéier!
Plurielkorrigéiert!
korrigéiert
korrigéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles