E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kostüméieren kostümieren (D)costumer (F)
Stammformen kostüméierenkostüméiertkostüméiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkostüméieren
dukostüméiers
hien/si,hatt/etkostüméiert
mirkostüméieren
dirkostüméiert
sikostüméieren
Passé composé
echhukostüméiert
duhueskostüméiert
hien/si,hatt/ethuetkostüméiert
mirhukostüméiert
dirhuttkostüméiert
sihukostüméiert
Plus-que-parfait
echhatkostüméiert
duhaskostüméiert
hien/si,hatt/ethatkostüméiert
mirhatekostüméiert
dirhatkostüméiert
sihatekostüméiert
Futur I
echwäert kostüméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kostüméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkostüméieren
dugéifskostüméieren
hien/si,hatt/etgéifkostüméieren
mirgéifekostüméieren
dirgéiftkostüméieren
sigéifekostüméieren
Conditionnel Passé composé
echhättkostüméiert
duhässkostüméiert
hien/si,hatt/ethättkostüméiert
mirhättekostüméiert
dirhättkostüméiert
sihättekostüméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkostüméier!
Plurielkostüméiert!
kostüméiert
kostüméieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles