E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kostüm-éier-en kostümieren (D)costumer (F)
Stammformen kostüm-éier-enkostüm-éier-tkostüm-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkostüm-éier-en
dukostüm-éier-s
hien/si,hatt/etkostüm-éier-t
mirkostüm-éier-en
dirkostüm-éier-t
sikostüm-éier-en
Passé composé
echhukostüm-éier-t
duhueskostüm-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkostüm-éier-t
mirhukostüm-éier-t
dirhuttkostüm-éier-t
sihukostüm-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkostüm-éier-t
duhaskostüm-éier-t
hien/si,hatt/ethatkostüm-éier-t
mirhatekostüm-éier-t
dirhatkostüm-éier-t
sihatekostüm-éier-t
Futur I
echwäert kostüm-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kostüm-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkostüm-éier-en
dugéifskostüm-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkostüm-éier-en
mirgéifekostüm-éier-en
dirgéiftkostüm-éier-en
sigéifekostüm-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkostüm-éier-t
duhässkostüm-éier-t
hien/si,hatt/ethättkostüm-éier-t
mirhättekostüm-éier-t
dirhättkostüm-éier-t
sihättekostüm-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkostüm-éier!
Plurielkostüm-éier-t!
kostüm-éier-t
kostüm-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles