E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kouerten
Stammformen kouertenkouertgekouert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkouerten
dukouerts
hien/si,hatt/etkouert
mirkouerten
dirkouert
sikouerten
Pass compos
echhugekouert
duhuesgekouert
hien/si,hatt/ethuetgekouert
mirhugekouert
dirhuttgekouert
sihugekouert
Plus-que-parfait
echhatgekouert
duhasgekouert
hien/si,hatt/ethatgekouert
mirhategekouert
dirhatgekouert
sihategekouert
Futur I
echwäert kouerten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekouert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkouerten
dugéifskouerten
hien/si,hatt/etgéifkouerten
mirgéifekouerten
dirgéiftkouerten
sigéifekouerten
Conditionnel Pass compos
echhttgekouert
duhssgekouert
hien/si,hatt/ethttgekouert
mirhättegekouert
dirhttgekouert
sihättegekouert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkouert!
Plurielkouert!
gekouert
kouerten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles