E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kouzen
Stammformen kouzenkouztgekouzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkouzen
dukouz
hien/si,hatt/etkouzt
mirkouzen
dirkouzt
sikouzen
Pass compos
echhugekouzt
duhuesgekouzt
hien/si,hatt/ethuetgekouzt
mirhugekouzt
dirhuttgekouzt
sihugekouzt
Plus-que-parfait
echhatgekouzt
duhasgekouzt
hien/si,hatt/ethatgekouzt
mirhategekouzt
dirhatgekouzt
sihategekouzt
Futur I
echwäert kouzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekouzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkouzen
dugéifskouzen
hien/si,hatt/etgéifkouzen
mirgéifekouzen
dirgéiftkouzen
sigéifekouzen
Conditionnel Pass compos
echhttgekouzt
duhssgekouzt
hien/si,hatt/ethttgekouzt
mirhättegekouzt
dirhttgekouzt
sihättegekouzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkouz!
Plurielkouzt!
gekouzt
kouzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles