E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerbidden berbieten (D)enchrir (F)
Stammformen iwwerbiddeniwwerbittiwwerbueden
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerbidden
duiwwerbitts
hien/si,hatt/etiwwerbitt
miriwwerbidden
diriwwerbitt
siiwwerbidden
Pass compos
echhunniwwerbueden
duhuesiwwerbueden
hien/si,hatt/ethuetiwwerbueden
mirhunniwwerbueden
dirhuttiwwerbueden
sihunniwwerbueden
Plus-que-parfait
echhatiwwerbueden
duhasiwwerbueden
hien/si,hatt/ethatiwwerbueden
mirhateniwwerbueden
dirhatiwwerbueden
sihateniwwerbueden
Futur I
echwäert iwwerbidden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerbueden hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerbidden
dugéifsiwwerbidden
hien/si,hatt/etgéifiwwerbidden
mirgéifeniwwerbidden
dirgéiftiwwerbidden
sigéifeniwwerbidden
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerbueden
duhssiwwerbueden
hien/si,hatt/ethttiwwerbueden
mirhtteniwwerbueden
dirhttiwwerbueden
sihtteniwwerbueden
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerbitt!
Plurieliwwerbitt!
iwwerbueden
iwwerbidden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
biddenerbiddenopbiddenubiddenverbidden
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles