E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerbidd-en berbieten (D)enchrir (F)
Stammformen iwwerbidd-eniwwerbit-tiwwerbued-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerbidd-en
duiwwerbitt-s
hien/si,hatt/etiwwerbit-t
miriwwerbidd-en
diriwwerbit-t
siiwwerbidd-en
Pass compos
echhunniwwerbued-en
duhuesiwwerbued-en
hien/si,hatt/ethuetiwwerbued-en
mirhunniwwerbued-en
dirhuttiwwerbued-en
sihunniwwerbued-en
Plus-que-parfait
echhatiwwerbued-en
duhasiwwerbued-en
hien/si,hatt/ethatiwwerbued-en
mirhateniwwerbued-en
dirhatiwwerbued-en
sihateniwwerbued-en
Futur I
echwäert iwwerbidd-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerbued-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerbidd-en
dugéifsiwwerbidd-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerbidd-en
mirgéifeniwwerbidd-en
dirgéiftiwwerbidd-en
sigéifeniwwerbidd-en
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerbued-en
duhssiwwerbued-en
hien/si,hatt/ethttiwwerbued-en
mirhtteniwwerbued-en
dirhttiwwerbued-en
sihtteniwwerbued-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerbitt!
Plurieliwwerbit-t!
iwwerbued-en
iwwerbidd-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bidd-enerbidd-enopbidd-enubidd-enverbidd-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles