E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erofkraach-en herunterkrachen (D)
Stammformen erofkraach-enkraach-t eroferofge-kraach-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erof-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkraach-en erof
dukraach-s erof
hien/si,hatt/etkraach-t erof
mirkraach-en erof
dirkraach-t erof
sikraach-en erof
Pass compos
echhunnerofge-kraach-t
duhueserofge-kraach-t
hien/si,hatt/ethueterofge-kraach-t
mirhunnerofge-kraach-t
dirhutterofge-kraach-t
sihunnerofge-kraach-t
Plus-que-parfait
echhaterofge-kraach-t
duhaserofge-kraach-t
hien/si,hatt/ethaterofge-kraach-t
mirhatenerofge-kraach-t
dirhaterofge-kraach-t
sihatenerofge-kraach-t
Futur I
echwäert erofkraach-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofge-kraach-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferofkraach-en
dugéifserofkraach-en
hien/si,hatt/etgéiferofkraach-en
mirgéifenerofkraach-en
dirgéifterofkraach-en
sigéifenerofkraach-en
Conditionnel Pass compos
echhtterofge-kraach-t
duhsserofge-kraach-t
hien/si,hatt/ethtterofge-kraach-t
mirhttenerofge-kraach-t
dirhtterofge-kraach-t
sihttenerofge-kraach-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkraach erof!
Plurielkraach-t erof!
erofge-kraach-t
erofkraach-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
kraach-enopkraach-en
Remarquen (intern)
fr. bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles