E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kraachen krachen (D)craquer (F)
Stammformen kraachenkraachtgekraacht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkraachen
dukraachs
hien/si,hatt/etkraacht
mirkraachen
dirkraacht
sikraachen
Pass compos
echhugekraacht
duhuesgekraacht
hien/si,hatt/ethuetgekraacht
mirhugekraacht
dirhuttgekraacht
sihugekraacht
Plus-que-parfait
echhatgekraacht
duhasgekraacht
hien/si,hatt/ethatgekraacht
mirhategekraacht
dirhatgekraacht
sihategekraacht
Futur I
echwäert kraachen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekraacht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkraachen
dugéifskraachen
hien/si,hatt/etgéifkraachen
mirgéifekraachen
dirgéiftkraachen
sigéifekraachen
Conditionnel Pass compos
echhttgekraacht
duhssgekraacht
hien/si,hatt/ethttgekraacht
mirhättegekraacht
dirhttgekraacht
sihättegekraacht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkraach!
Plurielkraacht!
gekraacht
kraachen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erofkraachenopkraachen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles