E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

krächen schreien (D)crier (F)
Stammformen krächenkrächtgekrächt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkrächen
dukrächs
hien/si,hatt/etkrächt
mirkrächen
dirkrächt
sikrächen
Passé composé
echhugekrächt
duhuesgekrächt
hien/si,hatt/ethuetgekrächt
mirhugekrächt
dirhuttgekrächt
sihugekrächt
Plus-que-parfait
echhatgekrächt
duhasgekrächt
hien/si,hatt/ethatgekrächt
mirhategekrächt
dirhatgekrächt
sihategekrächt
Futur I
echwäert krächen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekrächt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkrächen
dugéifskrächen
hien/si,hatt/etgéifkrächen
mirgéifekrächen
dirgéiftkrächen
sigéifekrächen
Conditionnel Passé composé
echhättgekrächt
duhässgekrächt
hien/si,hatt/ethättgekrächt
mirhättegekrächt
dirhättgekrächt
sihättegekrächt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkräch!
Plurielkrächt!
gekrächt
krächen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles