E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

krächzen krächzen (D)coasser (F)
Stammformen krächzenkrächztgekrächzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkrächzen
dukrächz
hien/si,hatt/etkrächzt
mirkrächzen
dirkrächzt
sikrächzen
Passé composé
echhugekrächzt
duhuesgekrächzt
hien/si,hatt/ethuetgekrächzt
mirhugekrächzt
dirhuttgekrächzt
sihugekrächzt
Plus-que-parfait
echhatgekrächzt
duhasgekrächzt
hien/si,hatt/ethatgekrächzt
mirhategekrächzt
dirhatgekrächzt
sihategekrächzt
Futur I
echwäert krächzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekrächzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkrächzen
dugéifskrächzen
hien/si,hatt/etgéifkrächzen
mirgéifekrächzen
dirgéiftkrächzen
sigéifekrächzen
Conditionnel Passé composé
echhättgekrächzt
duhässgekrächzt
hien/si,hatt/ethättgekrächzt
mirhättegekrächzt
dirhättgekrächzt
sihättegekrächzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkrächz!
Plurielkrächzt!
gekrächzt
krächzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles