E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

krächz-en krächzen (D)coasser (F)
Stammformen krächz-enkrächz-tge-krächz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkrächz-en
dukrächz
hien/si,hatt/etkrächz-t
mirkrächz-en
dirkrächz-t
sikrächz-en
Passé composé
echhuge-krächz-t
duhuesge-krächz-t
hien/si,hatt/ethuetge-krächz-t
mirhuge-krächz-t
dirhuttge-krächz-t
sihuge-krächz-t
Plus-que-parfait
echhatge-krächz-t
duhasge-krächz-t
hien/si,hatt/ethatge-krächz-t
mirhatege-krächz-t
dirhatge-krächz-t
sihatege-krächz-t
Futur I
echwäert krächz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-krächz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkrächz-en
dugéifskrächz-en
hien/si,hatt/etgéifkrächz-en
mirgéifekrächz-en
dirgéiftkrächz-en
sigéifekrächz-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-krächz-t
duhässge-krächz-t
hien/si,hatt/ethättge-krächz-t
mirhättege-krächz-t
dirhättge-krächz-t
sihättege-krächz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkrächz!
Plurielkrächz-t!
ge-krächz-t
krächz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles