E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchkräichen durchkriechen (D)traverser en rampant (F)
Stammformen duerchkräichenkrécht duerchduerchgekroch
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (duerch-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten krauchen
Indikativ Aktiv
Présent
echkräichen duerch
dukréchs duerch
hien/si,hatt/etkrécht duerch
mirkräichen duerch
dirkräicht duerch
sikräichen duerch
Passé composé
echsinnduerchgekroch
dubassduerchgekroch
hien/si,hatt/etassduerchgekroch
mirsinnduerchgekroch
dirsiddduerchgekroch
sisinnduerchgekroch
Plus-que-parfait
echwarduerchgekroch
duwaarsduerchgekroch
hien/si,hatt/etwarduerchgekroch
mirwarenduerchgekroch
dirwaartduerchgekroch
siwarenduerchgekroch
Futur I
echwäert duerchkräichen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgekroch sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchkräichen
dugéifsduerchkräichen
hien/si,hatt/etgéifduerchkräichen
mirgéifenduerchkräichen
dirgéiftduerchkräichen
sigéifenduerchkräichen
Conditionnel Passé composé
echwierduerchgekroch
duwiersduerchgekroch
hien/si,hatt/etwierduerchgekroch
mirwierenduerchgekroch
dirwiertduerchgekroch
siwierenduerchgekroch
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkréich duerch!
Plurielkréicht duerch!
duerchgekroch
duerchkräichen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles