E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kräichen kriechen (D)ramper (F)creep (E)arrastar-se (P)
Stammformen kräichenkréchtgekroch
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten krauchen
Indikativ Aktiv
Présent
echkräichen
dukréchs
hien/si,hatt/etkrécht
mirkräichen
dirkräicht
sikräichen
Passé composé
echsigekroch
dubassgekroch
hien/si,hatt/etassgekroch
mirsigekroch
dirsiddgekroch
sisigekroch
Plus-que-parfait
echwargekroch
duwaarsgekroch
hien/si,hatt/etwargekroch
mirwaregekroch
dirwaartgekroch
siwaregekroch
Futur I
echwäert kräichen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekroch sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkräichen
dugéifskräichen
hien/si,hatt/etgéifkräichen
mirgéifekräichen
dirgéiftkräichen
sigéifekräichen
Conditionnel Passé composé
echwiergekroch
duwiersgekroch
hien/si,hatt/etwiergekroch
mirwieregekroch
dirwiertgekroch
siwieregekroch
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkréich!
Plurielkréicht!
gekroch
kräichen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles