E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ukräid-en ankreiden (D)reprocher (F)
Stammformen ukräid-enkräi-t unuge-kräi-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkräid-en un
dukräit-s un
hien/si,hatt/etkräi-t un
mirkräid-en un
dirkräi-t un
sikräid-en un
Passé composé
echhunnuge-kräi-t
duhuesuge-kräi-t
hien/si,hatt/ethuetuge-kräi-t
mirhunnuge-kräi-t
dirhuttuge-kräi-t
sihunnuge-kräi-t
Plus-que-parfait
echhatuge-kräi-t
duhasuge-kräi-t
hien/si,hatt/ethatuge-kräi-t
mirhatenuge-kräi-t
dirhatuge-kräi-t
sihatenuge-kräi-t
Futur I
echwäert ukräid-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-kräi-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifukräid-en
dugéifsukräid-en
hien/si,hatt/etgéifukräid-en
mirgéifenukräid-en
dirgéiftukräid-en
sigéifenukräid-en
Conditionnel Passé composé
echhättuge-kräi-t
duhässuge-kräi-t
hien/si,hatt/ethättuge-kräi-t
mirhättenuge-kräi-t
dirhättuge-kräi-t
sihättenuge-kräi-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkräit un!
Plurielkräi-t un!
uge-kräi-t
ukräid-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles