E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kräiden ankreiden (D)reprocher (F)
Stammformen kräidenkräitgekräit
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkräiden
dukräits
hien/si,hatt/etkräit
mirkräiden
dirkräit
sikräiden
Passé composé
echhugekräit
duhuesgekräit
hien/si,hatt/ethuetgekräit
mirhugekräit
dirhuttgekräit
sihugekräit
Plus-que-parfait
echhatgekräit
duhasgekräit
hien/si,hatt/ethatgekräit
mirhategekräit
dirhatgekräit
sihategekräit
Futur I
echwäert kräiden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekräit hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkräiden
dugéifskräiden
hien/si,hatt/etgéifkräiden
mirgéifekräiden
dirgéiftkräiden
sigéifekräiden
Conditionnel Passé composé
echhättgekräit
duhässgekräit
hien/si,hatt/ethättgekräit
mirhättegekräit
dirhättgekräit
sihättegekräit
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkräit!
Plurielkräit!
gekräit
kräiden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ukräiden
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles